Zaznacz stronę

Architektura pałacu Alhambra w Granadzie

Architektura Alhambry

Aby zrozumieć fenomen wyjątkowej architektury pałacu Alhambra w Hiszpanii najlepiej poznać kilka ciekawostek na temat jego budowy:

1. Ciekawostką jest, że budowniczy pałacu już w IX wieku znali zasady podstawowej geometrii.

Dało im to szanse stworzenia czegoś wyjątkowego. Rzucającym się w oczy elementem są olbrzymie dziedzińce pałacu które nadają lekkości architekturze co by nie było ufortyfikowanego zamku. Co typowe dla arabskiej architektury w ich centrach znajdowały się fontanny. Jednym z dobrych przykładów tego typu rozwiązań jest Patio de los Leones czyli 12 lwów z których paszczy pryska woda, podtrzymujących olbrzymią misę. Jest to jeden z charakterystycznych widoków z Alhambry wykorzystywany na pocztówkach.

3. To niesamowite jak bogate może być arabskie zdobnictwo.

Sztukaterię małych mozajek dosłownie kapią z sufitów schodząc, aż do samej ziemi by na samym dole spotkać się z ‘’azulejos’’ czyli kolorowymi małymi płytkami tak bardzo charakterystycznymi dla architektury orientu.

Wyjątkowym miejscem ukazującym krasę architektury Alhambry jest pałac nieopodal Dziedzińca Mirtowego i Dziedzińca Lwów.

2. W dawnych czasach Patio de los Leones miało być pełne bujnej roślinności, a wszystko to imitowało rajski ogród miejsce do którego każdy chciałby trafić. Nie może więc dziwić, że Arabowie płakali gdy musieli opuścić Alhambrę.

Zgodnie z Mauretańskim kanonem architektura ma służyć do ‘’niesienia’’ dekoracji nie być jednak dekoracją samą w sobie. Ten kanon tłumaczy architekturę Alhambry która to co najpiękniejsze skrywa w środku, a z zewnątrz wygląda co najwyżej zwyczajnie.

4. Pierwszy był ogólnodostępny, drugi –prywatnym haremem zamkniętym dla wybrańców. Ta zabudowa może przypominać swoisty labirynt i jest inna od całej Alhambry.

Trudno jest określić czym pod względem specyfiki architektury tak naprawdę jest Alhambra, zamkiem? Ogrodem? Haremem? Może snem z tysiąca i jednej nocy ?

Odpowiedź to prawdopodobnie wszystko po trochu, naznaczona ciężkimi czasami i historią Alhambra jest miejscem magicznym.